środa, 18 września 2013

Hej!

W czasie jesieni dużo się choruje. Ja mam świetny sposób na przeziębienia. 

To sok z czarnego bzu.

Jak działa czarny bez?

Współczesna nauka potwierdziła wiele znanych do tej pory leczniczych właściwości czarnego bzu. Wiemy już na pewno, że preparaty z tej rośliny:

1. Zwalczają przeziębienie. Napary z kwiatów działają rozgrzewająco, napotnie i pomagają odkrztuszać wydzielinę z oskrzeli. Najlepiej działają w połączeniu z maliną i kwiatostanem lipy. Przepis na herbatkę przeciw przeziębieniu znajdziesz w ramce na następnej stronie.
2. Mają właściwości przeciwzapalne. Wodnych wyciągów z kwiatów bzu można używać do płukania jamy ustnej i gardła oraz do okładów na powieki przy zapaleniu spojówek. Sprawdzają się również przy przemywaniu skóry ze zmianami trądzikowymi lub zapalnymi.
3. Działają moczopędnie. Herbatki z kwiatów lub owoców czarnego bzu stosuje się pomocniczo w leczeniu chorób układu moczowego i podczas kuracji oczyszczających.
4. Wspomagają odchudzanie. Owoce czarnego bzu mają działanie przeczyszczające i często wchodzą w skład mieszanek odchudzających.
5. Zwalczają wolne rodniki. Owoce są najbogatszym źródłem silnych przeciwutleniaczy – antocyjanów. Pod tym względem dorównuje im tylko aronia. Zawierają też dużo witaminy C.

A teraz czas na przepis:

1100ml czarnego bzu
500dag cukru

Przygotowanie;
Czarny bez włożyć najlepiej do słoika. Zasypać cukrem. Trzymać w słoiku około 3 tygodni lub mniej to zależy tylko i wyłącznie od tego kiedy czarny bez puści sok. Później odcedzić i potem zagotować. Można go dodać do ciepłej herbaty. 

Można taki sok zrobić z innych owoców takich jak:
maliny
jeżyny
jagody
borówki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz